Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy
Stefan Wesołowski | Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej | „Męczeństwo Joanny d’Arc”

Wszystkie wielkie słowa, jakie kiedykolwiek wypowiedziano na temat Męczeństwa Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera, to prawda. Ten film zasługuje na wszelkie laury i każde uznanie, ale też na regularne powroty i kolejne interpretacje. Właśnie dlatego zapraszamy na Timeless Film Festival Warsaw, by poczuć, jak kino wespół z muzyką na żywo mogą wywołać niemal transcendentalną wzniosłość. 8 kwietnia 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się premierowe wykonanie muzyki Stefana Wesołowskiego do arcydzieła Dreyera, skomponowanej specjalnie na zamówienie festiwalu. Kilkudziesięcioosobowa Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej zaprezentują efekt wielomiesięcznej pracy artysty.

Muzyk przyznał: „stworzenie nowej ścieżki dźwiękowej do Męczeństwa Joanny d’Arc to pod kilkoma względami największe i najbardziej ekscytujące przedsięwzięcie, jakiego się podjąłem. (…) Wciąż jeszcze nad tym pracuję, ale dążę do tego, żeby widzowie podczas pokazu filmu organicznie odczuwali ogromną moc tej historii, żeby doświadczali bólu i wzruszenia, a także zwykłej satysfakcji z obcowania z wybitnym kinem”.

Mało by brakło, a świat nie poznałby w pełni jednego w najważniejszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały – mówilibyśmy o nim wtedy tak, jak dziś rozmawiamy o Metropolis Fritza Langa lub Chciwości Ericha von Stroheima, których pełne wersje przepadły prawdopodobnie na zawsze. Mamy jednak to szczęście – możemy obcować z opowieścią, która przenika przez najgrubszą skórę, do samych trzewi. Męczeństwo Joanny d’Arc to dzieło do szpiku kości doskonałe, a w swej doskonałości zupełnie niealienujące, niezależnie od postawy, jaką przyjmujemy wobec religii. Centrum jego mocy stanowi pulsująca obecność Renée Jeanne Falconetti w roli głównej, której głębokie oddanie (aktorki – filmowi, a postaci przez nią granej – własnym przekonaniom) mieni się na jej twarzy w najrozmaitszych konfiguracjach. To „historyczny dokument sprzed ery kina” (jak pisał Jean Cocteau) poświęcony postaci zmitologizowanej, która cudem ożywa na naszych oczach.

Patrycja Mucha

Podstawowe informacje:
TerminCenaMiastoGodzina
2024-04-13230.00 zł brutto za osobęGdańsk20:00
Wykonawcy
Dianne Reeves - vocalJohn Beasley - pianoRomero Lubambo - guitarReuben Rogers - bassTerreon Gully - drums
Miejsce wydarzenia
Nazwa miejsca:Stary Maneż
Ulica:Juliusza Słowackiego 23/1
Miasto:Gdańsk
Województwo:Pomorskie
Kontakt z organizatorem
Strona internetowa:
Adres e-mail:m.duczynska@timelessfilmfestival.pl
Telefon:
Ulica:
Kod i miasto:
Województwo:
Zapytaj o wydarzenie
Adres e-mail nadawcy:
Treść:
Zabezpieczenie antyspamowe:
wpisz liczby 2312