Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy

Czym jest performance?

Czym jest performance?

Performance w języku angielskim oznacza „przedstawienie”. Jest to tak zwana sytuacja artystyczna, której głównym przedmiotem jest ciało samego artysty, znajdujące się w określonym czasie oraz przestrzeni. Twórca performance’u występuję przed innymi także jako tworzywo sztuki. Jest to rodzaj sztuki nazywanej „żywą”, ponieważ jest to rodzaj osobistego pokazu artysty wchodzącego w bezpośredni kontakt z publicznością, a jednocześnie sprzeciw wobec konwencjonalizmu.

Choć uważa się, że  performance bliższy jest tzw. sztukom nietrwałym, podobnie jak teatr, to jednak swoją genezą sięga do „malarstwa gestu” Jacksona Pollocka. To on zwrócił uwagę na istotę samego procesu malowania, a jego następcy poszli krok dalej całkowicie usuwając płótno z obrazem, a w miejsce dzieła pojawił się sam proces malowania.

Performance ciężko jest precyzyjnie określić, co jest efektem jego wielonurtowości i połączenia z różnymi tradycjami. Ogólnie rzecz ujmując celem performance’u jest zaskoczenie i poruszenie publiczności, poprzez poruszanie kontrowersyjnych tematów. W historii znany był przypadek, kiedy to w 1969 roku grupa "Akcjonistów wiedeńskich" w ramach performance’u publicznie się okaleczali, co przyczyniło się do śmierci jednego z nich.