Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy

Zasady savoir vivre w muzeum

Savoir vivre
Zasady savoir vivre w muzeum

Muzeum to szczególne miejsce spotkania ze sztuką. Gdy zamierzamy się do niego udać (sami bądź w grupie), przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z regulaminem, który zawsze umieszczony jest w widocznym miejscu przy wejściu. Pomoże nam to uniknąć popełnienia gafy.

Wyłączmy lub wyciszmy telefon komórkowy, muzeum nie jest bowiem miejscem prowadzenia pogawędek. Gdy chcemy podzielić się ze współtowarzyszami uwagami na temat wystawy, zawsze róbmy to półgłosem.

W przeważającej większości muzeów obowiązuje całkowity zakaz dotykania eksponatów – uszanujmy go w pełni. Dotykać elementów wystawy możemy tylko wtedy, gdy obsługa wyraźnie nas o tym poinformuje.

Aby uniknąć nieporozumień, dowiedzmy się, jak wyglądają zasady w sprawia fotografowania w obiekcie, do którego się udaliśmy. W niektórych muzeach bowiem obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, w innych zaś możemy robić zdjęcia, gdy wniesiemy stosowną opłatę, w jeszcze innych zaś nie możemy używać lampy błyskowej (może to bowiem powodować niszczenie eksponatów).

Gdy jesteśmy w muzeum w zorganizowanej grupie i oprowadza nas przewodnik, stosujmy się do jego zaleceń, nie odłączajmy się od reszty, nie przepychajmy się, by obejrzeć dany eksponat.