Savoir vivre 5 zasad podawania ręki
Bardzo częstą formą powitania się bądź pożegnania jest podanie ręki. Stosujemy je także wówczas, gdy się komuś przedstawiamy. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestach.
Jaki powinien być uścisk dłoni?
Przede wszystkim pewny i w miarę solidny, choć nie taki, który niemal miażdży palce drugiej osobie. Jednak nie podawajmy też ręki w omdlewającym geście, nie ściskajmy komuś jedynie końcówek palców – jest to bowiem uważane za nieeleganckie.
Nie zapominajmy także o tym, by utrzymywać wówczas kontakt wzrokowy i mieć uśmiech na twarzy. Paniom zdarza się nierzadko popełniać dwa błędy – niepotrzebnie czekają, aż mężczyzna wyciągnie rękę jako pierwszy lub też podają dłoń w geście sugerującym oczekiwanie na złożenie na niej pocałunku.
Główna zasada jest taka, że jako pierwsza podaje rękę kobieta, osoba starsza lub ta, która zajmuje wyższą pozycję. Nie zapominajmy jednak o pewnych wyjątkach – kiedy bowiem wydajemy przyjęcie i odwiedza nas osoba starsza, wyciągamy rękę jako pierwsi (w myśl zasady gospodarz- gość).
Nietaktowne jest podawanie ręki w toalecie, przez stół, podawanie ręki brudnej/mokrej bądź podawanie jej tylko mężczyznom, kiedy znajdujemy się w mieszanym gronie.