Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy

Kiedy i jak korzystać ze streszczeń lektur szkolnych

Kiedy i jak korzystać ze streszczeń lektur szkolnych

Streszczenia lektur szkolnych to jedne z częściej i chętniej wybieranych przez młodych ludzi rodzajów książek, po które udają się oni do bibliotek. Niektórzy kupują je za grosze. Inni znajdują w internecie. Bez względu jednak na to, jaką formę przybierze ich streszczenie, powinni wiedzieć jak się nim prawidłowo posługiwać.

Streszczenie lektury szkolnej, nie powinno być traktowane przez osobę po nie sięgającą, jedynie jako „ściąga z książki” czy tym bardziej jej „zastępnik”. Streszczenia należą wszak do kategorii: pomoce naukowe i edukacyjne i jako takie, powinny więc być traktowane. Oznacza to w praktyce, że należy po nie sięgać gdy chcemy sobie przypomnieć treść danej książki lub jej fragmentu. Streszczenia powinny znaleźć się w naszych rękach również wtedy, gdy chcemy usystematyzować sobie wiedzę/treść z przeczytanej wcześniej książki.

Dlaczego właśnie w taki sposób, powinniśmy korzystać z tego typu pomocy? Otóż, jest to spowodowane w dużej mierze ich zawartością. Streszczenie to „opowiadanie” treści, ale nie jej wierna kopia. Poza tym, często pisane są one przez osoby prywatne (mało kompetentne), które niekiedy pomijają ważne wydarzenia i elementy treści danej książki. Inni autorzy streszczeń, przeinaczają fakty lub mylą imiona czy nazwiska bohaterów. Tym samym wprowadzają – niczego nieświadomego – czytelnika w błąd.

Jeśli planujemy już korzystanie z tego typu materiałów pomocniczych, powinniśmy również rozsądnie je wybierać. Oznacza to w praktyce, by unikać streszczeń zamieszczanych w internecie. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po specjalne serie wydawnicze, które specjalizują się w tego typu materiałach. Ich zawartość z pewnością pokrywa się w 100% z treścią znajdującą się w książce. 

Czas na podsumowanie. Streszczenia lektur szkolnych są dobrą a nawet polecaną praktyką, ale jedynie wówczas, gdy już znamy treść danej książki. Mogą one „zastąpić” w pewien sposób oryginał lektury, ale pod warunkiem, że kupimy je w dobrze wyposażonej księgarni.