Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy

Adaptacje filmowe książek i sens ich istnienia

Adaptacje filmowe książek i sens ich istnienia

Czytanie – czynność, która wymaga od nas: skupienia i chęci. Niestety często brakuje nam zarówno jednego jak i drugiego. Dlatego też wielu z nas, decyduje się częściej na sięgnięcie po adaptacje filmowe książek. Czy to dobre rozwiązanie oraz jaki jest sens powstawania tego typu produkcji – o tym przeczytasz w tekście poniżej.

Adaptacje filmowe takich słynnych dzieł jak „Wesele”, „Nad Niemnem”, „Ogniem i mieczem” czy  „Pan Tadeusz”, znajdują się głównie w obrębie zainteresowań młodzieży szkolnej. Młodzi uważają bowiem, że obejrzenie filmu to dużo szybszy proces zapoznania się z treścią książki, niż jej czytanie. Mają co do tego wiele racji. Jednakże zapominają o jednym istotnym fakcie. Otóż adaptacje filmowe dzieł literackich, niemal zawsze mijają się nieco z tym, co i jak zostało opisane w książce. Ich twórcy „puszczają” po prostu wodze swojej fantazji. Jak sami często to podkreślają, dane dzieło literackie stało się dla nich jednie INSPIRACJĄ do filmu. Inspiracją czyli pomysłem. Co oznacza w praktyce, że mogą oni prezentować świat, obraz zaprezentowany w książce zupełnie inaczej czyli zgodnie z własnym wyobrażeniem.

Z tego też względu zdecydowanie mówimy NIE – podejściu młodzieży. Kochani Młodzi Ludzie/ Uczniowie – adaptacja filmowa dzieła literackiego często ma niewiele wspólnego z książkowym pierwowzorem. Nie możecie więc zastąpić nią zapoznania się z treścią książki. Jeśli jednak nie możecie w żaden sposób zmusić się do przeczytania danej lektury, to lepiej sięgnijcie po ich streszczenia lub plany wydarzeń.

Adaptacje filmowe książek mają jednak jeszcze jeden wymiar: rozwijają nas intelektualnie: zmuszają wszak do pewnych analiz i porównań. Budzą też ciekawość co do tego, w jaki sposób „zilustrował” dany reżyser określone dzieło.