Wybierz kategorię wydarzeń
Wybierz kategorię instytucji
Strony informacyjne
Wyszukaj w katalogu
Dodaj firmę
Polecane firmy

Warto wiedzieć

Muzykoterapia
Czy muzyka może leczyć? Okazuje się, że tak. Muzykoterapia to dziedzina muzyki, która wykosztuje ją  w celach leczniczych.
Dali i jego surrealizm
„Jedyna różnica między mną a surrealistami jest taka, że to właśnie ja jestem prawdziwym surrealistą”. Czyje to słowa i czym właściwie jest surrealizm - o tym przeczytasz w naszym artykule.
Pop-art i Andy Warhol
Pop-art nazywany "sztuką popularną” jest kierunkiem w sztuce, który pojawił się mniej więcej po II wojnie światowej. Artyści tworzący w jego duchu korzystali z prostych form związanych z konsumpcją, materializmem, kulturą masową, czyli jednym słowem ze środowiskiem miejskim. Z czego korzystali artyści tworzący sztukę tego rodzaju?
Kubizm, czyli kierunek w malarstwie
Kubizm to kierunek w sztuce, głównie malarstwie, rozwinięty przez wielkich artystów takich jak Pablo Picasso i Georges Braque. Jego początków należy szukać w dwudziestowiecznej Francji. Czym się charakteryzuje kubizm?
Impresjonizm
Czym się charakteryzuje ten kierunek w malarstwie? Z czego się wywodzi? Jakie można podać przykłady obrazów znanych impresjonistów? Oto krótka charakterystyka impresjonizmu oraz odpowiedzi na postawione pytania.
Tajemnicze instalacje
Sztuka współczesna niesie ze sobą coraz to nowsze inspiracje i pomysły. Popularnym słowem przy okazji tego tematu są tzw. instalacje. A czym tak naprawdę one są?
Czym jest performance?

Performance w języku angielskim oznacza „przedstawienie”. Jest to rodzaj sztuki zwanej "żywą". Czym dokładnie jest performance i na czym polega? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu.

Czym jest operetka?
Słowo „operetka” pochodzi z języka włoskiego i oznacza „,małą operę”, która w rzeczywistości jest jej odmianą. Pojawiła się w połowie XIX wieku, zaś za okres rozkwitu uważa się XX wiek. Czym się charakteryzuje to dzieło sceniczne?
Czym jest libretto?
Słowo „libretto” pochodzi z języka włoskiego i  oznacza „ małą książeczkę”. W praktyce jest to tekst będący podstawą takich dzieł jak opera, operetka, musical lub balet.
Jak ubrać się do teatru?
Każde wyjście do teatru musi być poprzedzone odpowiednim ubraniem się. Jak to zrobić, aby nie patrzono na nas dziwnie i byśmy nie czuli się skrępowani? W przypadku panów nie ma raczej problemu z ubiorem, bo jest to najczęściej po prostu garnitur i koszula. Jednak u pań pojawiają się liczne dylematy.